Exotic Help

Отглеждане на Малък Александър

Малък Александър/ Psittacula krameri manillensis/ Indian Ring-Necked Parakeet

Обща информация

Папагалите малък Александър произлизат от различни територии на Азия и най вече Индия. Диви популации обитават и някои райони на Великобритания. В дивото живеят в големи ята и не трябва да бъдат отглеждани сами в плен. При правилно отглеждане живеят около 25-30 години. Tежат около 120-150 грама и на дължина достигат до 40-45 сантиметра.

Те са високо интелигентни и енергични птици (лесно може да се научат да говорят или да изпълняват команди). Поради тази причина се нуждаят от много обогатена със занимания среда, тъй като лесно може да придобият деструктивно поведение при скука.

С постоянство могат да бъдат обучени и възрастни индивиди.

За разлика от доста видове, тези птици имат полов диморфизъм – мъжките имат червени клюнове, пръстен около врата и черни оцветявания по лицето (пръстенът се оформя на възраст около 18 месеца). Както повечето папагали, по време на "пубертета" може да демонстрират агресия ( „етап на блъфиране“). Етапът е временен, но по време на този период е важно собствениците да игнорират това поведение, тъй като доста често то бива стимулирано (чрез обръщане на по-специално внимание, даване на лакомства и т.н). Ако покажем на птицата, че подобно държание е приемливо, тя ще продължи да го прави.

Отглеждане

Подходящо е да се отглеждат в метална клетка от нетоксичен материал. Минималната ширина на клетката трябва да е колкото 3 размаха на крилата, умножен по броя на всички птици в клетката. Минимална дължина – колкото 2 размаха на крилата, умножен по броя на всички птици в клетката. Минимална височина – 3 пъти височината на най-високата птичка. Колкото по-просторна е клетката, толкова по-добре.

Необходимо е да се предоставят множество кацалки. Естествените клонки от плодови дръвчета са за предпочитане пред синтетичните. Те трябва да бъдат на различни нива, като е необходимо да се използват клони с различни диаметри.

Трябва да се предоставят много играчки, които се подменят регулярно, за да са налични периодично различни занимания. Стимулирането на така нареченото “foraging” поведение ( търсене на храна в дивото) е важно. Трябва да се използват множество съдове с храна и вода на различни нива в клетката и дори извън нея. Някои играчки със скрити наградки и храна също могат да бъдат от полза.

Осветление

Необходимо е бъде предоставена ултравиолетова светлина за около 8-12 часа дневно. УВ лъчите играят важна роля в контрола на калциевия метаболизъм, репродуктивните хормони и имунната система.

Диета

Базираните на семена диети НЕ са за препоръчителни. Те водят до недостиг на витамини и последващи здравословни проблеми, наднормено тегло, улесняват развитието на гъбични инфекции и могат да причинят функционална недостатъчност на някои органи. До 60-70% от диетата трябва да бъде от висококачествени пелети и 30-40% от дажбата трябва да включва различни плодове, зеленчуци и семена.

ВАЖНО е да НЕ се предлагат следните храни: авокадо, шоколад, лук, семена от ябълка, кафе, алкохол. Човешката храна трябва винаги да бъде избягвана. Хранителните добавки и допълнителната суплементация може да бъдат необходими по време на линеене, при хроничен стрес или през размножителния период. Трябва ежедневно да бъде предлагана прясна вода;

Обща информация и особености

Времето навън за летене е есенциално ( !!! никоя птица НЕ трябва да бъде държана в клетка до живот!!!). Важно е помещението да бъде обезопасено. Абсолютният минимум за летене е 3 часа на ден, а идеалният вариант е клетката да бъде използвана единствено за храна, покой и сън.

Необходимо е периодично да се предостави чиста вода за къпане.

Трябва да се изключат всякакви възможни респираторни дразнители. Такива са: цигарения дим, тефлонови изпарения от не залепващи готварски съдове, ароматизатори за помещения, лепила и бои, всякакви аерозоли и парфюми, спрей за коса. Дори присъствието на прицата в същото помещение може да причини сериозни дихателни разтройства и смърт.

Признаци на заболяване

Ако наблюдавате някои от следните признаци, това може да означава, че птичката има здравословен проблем:

Промяна в начина на дишане, промяна в гласа, „накокошинени“ пера (изглед на болна птица), кълване и самооскубване на перата, промяна във фекалиите и уратите (бледата част от изпражненията), летаргия и апатичност, анорексия ( намален апетит).

👉Любопитен си за още факти за птиците? Продължи с нашата следваща статия и открий още невероятни тайни!

Хиповитаминоза на витамин А (Hypovitaminosis A)? Мит или реалност?

12.11.2024

Папагалоподобни