Exotic Help

Хиповитаминоза на витамин А (Hypovitaminosis A)? Мит или реалност?

Витамин А е от съществено значение за здравето и правилното функциониране на редица системи в организма на птиците. Неговият дефицит може да доведе до сериозни здравословни проблеми, особено при домашно отглежданите видове. В тази статия ще разгледаме какво представлява витамин А, кои са основните му източници, защо се развива дефицит и какви са характерните клинични признаци и потенциалните рискове от предозиране.

Какво е витамин А?

Витамин А всъщност са група от мастноразтворими ретиноиди със сходни биологични функции. Те играят важна роля в растежа на епителните клетки, поддържат интегритета на дихателната система, уринарната система, гастроинтестиналния тракт, репродуктивната система и интегумента (кожа, косми/пера, нокти, клюн и др.). Заемат важна роля в правилното функциониране на имунната система, костния растеж, зрителната фунцкия (по-конкретно при нощното зрение) и отговарят за част от пигментацията на перата (при розови, червени и жълти пера). Витамин А е с животински произход и не се образува в растителни тъкани. Някои каротеноиди (прекурсори) всъщност могат да се конвертират във вит.А в червата, чрез специфичен ензим.

Кои са източниците на витамин А?

Най-високи нива има в храните с животински произход, като черен дроб, мазнини, рибни продукти, жълтък от яйце и др. Растенията и някои насекоми съдържат голямо количество прекурсори (каротеноиди), особено култури с тъмнозелени листа, жълтите и оранжевите плодове и зеленчуци. Ето и някои примери - броколи, моркови, листа от глухарчета, магданоз, чушки, тиква, сладък картоф и др.

Защо възниква?

Обикновено причината е диета, базирана главно на семена. Различните птици имат различна чувствителност към ниските нива на вит. А. Видове, които в дивото приемат главно семена и обитават сухи региони обикновено заболяват при по-сериозни дефицити (вълнисти папагали, корели). Някои по-чувствителни представители са: амазони, жако, еклектус, папагали лори, както и представители на врабчоподобните птици - канарчета, амадини и др.

Какви клинични признаци на заболяване са асоциирани с дефицит на витамин А?

Тази хиповитаминоза води до "израждане" (вроговяване) на епителните клетки, покриващи всички лигавици, като на дихателната система, орофарикс, гастроинтестинален тракт, слюнчени жлези, уретерите и събирателните каналчета на бъбреците и други. Признаците могат да бъдат изключително разнообразни, свързани с различни системи в тялото на птиците, като липса на апетит, отпадналост и влошено общо състояние, "накокошинване" (изглед на болна птица), лош вид на оперението, ноктите и клюна, имуносупресия и периодично рецидивиращи инфекции (кератинизиране на Bursa Fabricii - важен имунен орган). Наблюдава се и намалена продукция на яйца, малформации на черупките на яйцата, ранна смърт на ембрионите при инкубиране/мътене. Някои птици развиват неврологични симптоми, нощна слепота, нарушена слъзна секреция на очите и нарушени вокални способности (променен, липсващ, дрезгав глас).

Токсичност?

Да, витамин А може да бъде токсичен. При някои видове (като възрастни корели) може да бъде наблюдано хронично натравяне. Признаците са подобни като тези при дефицита - признаци на конюнктивит, гастроентерит и други. Някои допълнителни симптоми са нарушаване развитието на костите, резултиращо в деформации, фрактури и забавен цялостен растеж.

!ВНИМАНИЕ!

Информацията предоставена тук е непълна и НЕ предоставя патогенезата и пълната същност на заболяването! Целта на статията НЕ е да се постави диагноза и лечение в домашни условия! Преди да вземете прибързани решения, моля консултирайте се с ветеринарен лекар!

👉Любопитен си за още факти за птиците? Продължи с нашата следваща статия и открий още невероятни тайни!

🚨 Скритата опасност за папагалите 🚨

16.10.2024

Папагалоподобни