Exotic Help

🚫 Защо да НЕ кастрираме порчетата? 🚫

Порчетата имат ясно изразен рамножителен период през летните месеци между март и септември. Когато женските навлязат в еструс и не се чифтосат за предизвикване на овулация, те могат постоянно да останат в това състояние, докато настъпи промяна на фотопериода. Продължителният еструс може да е опасен за женските порчета тъй като това може да доведе до подтискане на костния мозък. Подтискането на костния мозък от своя страна намаля образуването на червени кръвни клетки и води до анемия. Това състояние се нарича естрогенна токсичност. ❓ Всеки стопанин стопанин в определен момент си задава въпроса: „Да кастрирам ли моето порче?”.

Нашият отговор – категорично НЕ

До сравнително скоро, за избягване на гореспоменатите проблеми, често ветеринарните лекари са кастрирали мъжките и женските порчета и са премахвали аналните жлези, с цел намаляне специфичната им миризма. Установено е обаче, че това води до много голямо завишаване на риска от развитие на хиперадренокортицизъм и при двата пола няколко години след манипулацията.

❓Какво е това и защо кастрацията е свързана с това заболяване?

Хиперадренокортицизма се определя като повишено производство на хормони в надбъбречната кора. Тя се състои от три слоя. Във всеки от тези слоеве, се произвеждат различни видове хормони. Повишеното им производство води до специфични синдроми.

След кастрацията се получава хормонален дисбаланс. Това води до повишени концентрации на гонадотропините, тъй като се губи отрицателната обратната връзка (няма какво да стимулира тяхното намаляне). Това от своя страна води до постоянно стимулиране на надбъбреците, което в крайна сметка води до завишен риск от хиперплазия и туморно развитие на жлезите. При това състояние, те повишават производстовто на конкретния хормон и това води до определени синдроми (Къшинг, Кон, хиперадрогенизъм).

❓Каква контрацепция препоръчваме?

💉Най-разпространеният контрацептивен метод за порчетата е хормонален имплант, който се поставя подкожно и действа между 1 и 3 години в зависимост от индивидуалните особености на порчето. Този имплант води до намаляне отделянето на половите хормони и запазва отрицателната обратна връзка на гонадотропините. Този метод не довежда до постоянна стимулация на надбъбреците. Това е имлант, които трябва да се слага регулярно през целя живот на фретката. Тъй като силната миризма е обвързана с половите хормони, имлантът има влияние и върху нея.

👩‍⚕️До две седмици от поставянето му, могат да се наблюдават признаци на разгонване, а понякога и фалшива бременност. Поради тази причина целия процес е добре да бъде извършен и наблюдаван от ветеринарен специалист.

👉Любопитен си за още факти за малките бозайници? Продължи с нашата следваща статия и открий още невероятни тайни!!

5 Идеи за Играчки, Които да Направите за Вашето Пухкаво Приятелче 🐾

09.12.2024

Порчета