Отглеждане на Леопардови Гекони
Леопардов гекон (Eublepharis macularius)
Обща информация
Леопардовите гекони произлизат от Иран, Пакистан, Афганистан и Северозападна Индия. Те са сумрачни животни – активни са късно вечер и рано сутрин (имат по-ниски изисквания за УВ светлина спрямо другите видове).
Те са доста устойчиви животни, които крият умело признаци на заболяване. Това обикновено е причината за търсене на ветеринарни грижи в напреднал стадий на болестта.
Геконите са добър първи избор за домашни любимци. Те живеят самостоятелно, като някои женски биха толерирали други женски индивиди. Растат до около 15-22 сантиметра и живеят около 15-20 години при идеални условия на отглеждане и хранене.
Отглеждане
Дървените вивариуми са добър избор, като стъклените също са подходящи, но в тях по-трудно се поддържат оптималните температурни граници.
Минималните размери на вивариума за възрастен индивид са приблизително 90х30 сантиметра (колкото по-голям, по-добре). Необходимо е да се предоставят множество скривалища, като е добре да има влажно място, в което да могат да се крият, за да се улесни смяната на кожата. На женските индивиди е добре да се осигури място, в което да копаят и да снасят яйца (зона с пясък или почва са подходящ избор).
НЕ се препоръчва калциев пясък/субстрат, тъй като може да го поглъщат и това да доведе до импактиране. Регулярното чистене е от изключителна важност.
Осветление и отопление
Топлата зона на вивариума трябва да бъде около 30-32 градуса по Целзий. А студената зона е необходимо да се регулира в рамките на 22-24 градуса по Целзий.
Множество методи на отопление могат да бъдат ефективни. Лъчистите отоплители са за предпочитане. Затоплящите постелки трябва да бъдат използвани задължително със термостат, а „спот“ светлините – с димируем термостат. Керамичните отоплители също трябва да бъдат контролирани.
Отоплението и осветлението трябва да бъдат налице около 12 часа, за да се поддържа нормалния им циркаден ритъм. Температурата през нощта не трябва да пада под 20 градуса по Целзий, като това може да се постигне, чрез затоплящи килимчета, контролирани с термостат.
Ултравиолетовата светлина е жизненоважна. Лампа с 5-7% UVB лъчение е подходящ вариант. По-подходящи са тръбовидните лампи, тъй като покриват цялата дължина на терариума. Разстоянието на лампата от самото гущерче зависи от марката и мощността. Масовите лампи е необходимо да се подменят всеки 6-9 месеца.
Диета
Геконите са насекомоядни животни. Това включва консумация на скакалци, щурци, аржентински хлебарки, брашнени червеи, восъчни червеи, копринени буби.
Насекомите е важно да се суплементират с витаминни и минерални добавки. Това може да става, чрез поръсване на насекомите с прахов мултивитаминен премиск или поръсване с премикс на храната, която насекомите ядат. В терариума трябва постоянно да е налична прясна и чиста вода.
Съвети и факти за отглеждане
Възрастните линеят (сменят кожата си) на всеки 3-5 седмици. Колкото по-бързо расте един гекон, толкова по-често линее. Те изяждат кожата си, след като я сменят (по този начин приемат важни витамини и минерали).
Необходимо е да се предоставят постоянно влажни скривалища (пулвелизирането им е лесен начин за поддържане). След всяко линеене е необходимо да се проверяват за задържани участъци от кожа.
Препоръчително е да имат осигурени условия за къпане или да се къпят често (около 2-3 пъти седмично). Това са животни, които могат да отделят опашката си ако са прекалено стресирани! Нова ще порасне, но ще бъде по-къса и по-дебела от предишната.
Всички нови леопардови гекони трябва да бъдат под 6-месечна карантина, преди да бъдат поставени с други!
Признаци на заболяване
Летаргия и слабост, подуване на ставите, необичайни извивки в крайниците и опашката, липса на интерес към храната, дишане с отворена уста, изтечения от носа и очите, намален апетит, зачервяване и подуване на очите или лигавицата на устата, подуване и зачервяване в областта на клоаката или изпадане на тъкани.
При съмнение за някой от гореизброените симптоми трябва незабавно да се свържете с екзотичен ветеринарен лекар.
👉Любопитен си за още факти за влечугите? Продължи с нашата следваща статия и открий още невероятни тайни!
20.11.2024
Гекон