Exotic Help

Отглеждане на Кралско Жако и Скално Жако (Тимни)

Африканските сиви папагали са едни от най-интелигентните и обичани домашни любимци сред екзотичните птици. Със своята изключителна способност да имитират човешка реч, емоционалната си привързаност и изразено социално поведение, те печелят сърцата на хиляди любители на птици по света. Отглеждането им обаче изисква не само любов, но и задълбочени познания и сериозен ангажимент. В тази статия ще разгледаме основната информация, свързана с видовете Жако, условията за отглеждане, хранене и здравословни грижи, които са от съществено значение за доброто им състояние и дълъг живот.

Обща информация

Често отглеждан вид папагали. Включват 2 вида – Скално Жако (Тимни) и Кралско Жако (сив Конго). Изключително социални птици, живеещи в ята до около 10 000 индивида в горите на Африка. Предвид това НЕ се препоръчва да се отглеждат поединично. Живеят около 35-45 години при подходящи условия. Средното тегло за възрастните Конго е 400-500 грама, а за Тимни до около 250-350 грама. Африканските сиви папагали са изключително интелигентни и умеят да говорят и да учат много нови думи, както и да имитират звуци и поведение. Те са жадни за внимание и обикновено се привързват лесно към определен човек. Не се препоръчва отглеждането на такава птица, ако стопанинът й е на работа (далеч от нея) за дълъг период през деня.

По отношение на храната могат да бъдат доста капризни. Перата им могат да продуцират голямо количество прах – не бива да се отглеждат заедно с други видове птици. Тези папагали са без ясно изразен полов диморфизъм и определянето на пола става, чрез ДНК тестване. Когато са млади обикновено ирисът на очите им е тъмно оцветен, а с времето става с жълт оттенък (около 4-годишна възраст). Самонараняването на перата, самооскубването и автомутилацията са чести проблеми при тези видове.

Отглеждане

В домашни условия се препоръчва да бъдат отглеждани в подходящи клетки със следните МИНИМАЛНИ размери:

- Широчина: 3 размаха на крилата, сумирано за всички птици в клетката;

- Дължина: 2 размаха на крилата;

- Височина: 3 пъти височината на най-високата птица в клетката;

Колкото по-голяма е клетката, толкова по-добре. Необходимо е да се предложат множество кацалки на различни нива, с различен диаметър и направени от естествен материал (плодови дръвчета). Играчките са важна част от оборудването, като е добре да бъдат подменяни регулярно (например на ротационен принцип). Целият интериор на клетката трябва да стимулира “foraging” поведението (търсенето на храна). Например вместо да се предложат по една купа за храна и вода, те могат да бъдат много и на различни нива. Някои играчки, като пъзели и скривалища за лакомства също биха вършили добра работа.

Времето извън клетката е от изключителна значимост. То трябва да бъде възможно най-дълго и възможно най-често в обезопасена стая. Ако се налага, може да се обмисли и вариантът с голяма и просторна, затоплена волиера.

Осветление и отопление

Трябва да бъде осигурена ултравиолетова светлина за около 12 часа дневно. Тя контролира нормалния калциев метаболизъм, репродуктивните хормони и стабилният имунитет на птиците. Оптималната температура на отглеждане е между 21 и 27 градуса по Целзий, въпреки че птици в добро здраве биха толерирали както по-ниски, така и по-високи температури.

Диета

Диетите, базирани на семена НЕ се препоръчват тъй като водят до: хранителни недоимъци и проблеми със здравето, наднормено тегло, предразположеност към гъбични заболявания, увреждане на вътрешните органи.

Препоръчва се до 60-70% от храната да се състои от балансирана гранулирана диета. Останалата част може да включва плодове, зеленчуци, кълнове, горски плодове и ядки.

ОПАСНО е да бъдат предлагани следните храни: авокадо, шоколад, лук, семки от ябълки, кафе, алкохол, човешка храна (хляб, чипс и др.).

Хранителните добавки и мултивитамините често са показани, особено в случаите на хроничен стрес, линеене и снасяне. Прясна и чиста вода трябва да бъде предлагана на воля.

Обща информация и съвети

Както споменахме, времето извън клетката е много важно. Никоя птичка не бива да бъде затворена в клетка до живот. Препоръчаният дневен минимум е 3 часа.

Добре е да се предложи вода за къпане (в безопасен съд, чрез пулвелизиране или течаща вода). Необходимо е да се избягват всякакви респираторни дразнители, тъй като дори и да не са насочени срещу птицата, бивайки в същото помещение, могат да предизвикат сериозен респираторен дистрес и дори смърт. Те включват цигарен дим, тефлонови изпарения от не залепващи съдове, ароматизатори, лепила, бои, аерозолни спрейове, парфюми и спрейове за коса.

Всички птици, включително и Африканските сиви папагали, могат да прикриват признаци на заболяване до момент, в който вече са толкова изтощени, че са неспособни да се прикриват. Това често е и причина да бъдат намерени в силно влошено състояние, преди да стигнат до ветеринарномедицинска помощ.

Хипокалцемията (ниските нива на калций в кръвта), респираторните заболявания и самооскубването са чести проблеми при тези видове.

Признаци на заболяване

Промени в начина на дишане, промяна на гласа, „накокошинване“ (изглед на болна птица), самооскубване и нараняване на перата, изменения на фекалиите и уратите (урината), отпадналост и намален апетит.


👉Любопитен си за още факти за птиците? Продължи с нашата следваща статия и открий още невероятни тайни!

Поведенчески проблеми при папагалите

20.12.2024

Папагалоподобни