Exotic Help

Отглеждане на Вълнист папагал

Вълнист папагал / Budgerigar (Budgie) / Melopsittacus undulatus

Обща информация:

Това са дребен вид папагали, произхождащи от Австралия и едни от най – често отглежданите в плен птици. Те са много интелигенти и могат да имитират звуци и думи, ако се обучават от малки. Възрастните имат полов диморфизъм, определящ се главно по восковицата (областта над клюна). При зрелите мъжки тя е синя, а при женските е розова до кафява.

Средната им продължителност на живота в плен с подходящи грижи е около 10-15 години. Тя може да варира значително в зависимост от селекцията на самите птици и различните мутации.

Отглеждане в плен:

В дивото вълнистите папагалчета живеят на ята с много други птици. Идеалният начин за отглеждане е в просторна волиера. Тя трябва да е изработена от здрава мрежа, без цинково или оловно покритие. Подът трябва да е лесен за редовно почистване и дезинфекция. Необходим е отделен подслон, достатъчно просторен за всички птици. В случай, че волиерата е ситуирана навън, тя трябва да има сенчесто място за горещите летни дни и подходящо отопление през зимните месеци. Важно е осигуряването на двойни врати и сигурното ограждане, предпазващо от излитане на птиците и от пряк контакт с диви животни.

Алтернативният начин за отглеждане (най – често срещаният) е в метална клетка у дома. Клетките трябва да са направени от нетоксичен материал (без цинк или олово). Птиците трябва да бъдат научени, че самите клетки са място за спане, хранене и покой, когато не биват наглеждани. Дължината на клетката трябва да бъде поне 3 размаха на крилата на папаглачето ( ако са 2 или 3 птици, размера се умножава спрямо броя птички). Ширината е около 2 размаха на едно папагалче ( или повече при по-голям брой птици). Височината - 3 пъти височината на най-високото папагалче.

!!! Това са минимални ориентировъчни размери за вашите клетки!!! Клетката трябва да бъде ситуирана далеч от различни токсини и химикали (включително и далеч от кухнята!). Необходимо е в средата за живеене на вълнистите папагалчета да бъдат включени различни играчки, които периодично да се подменят.

Осигуряването на достатъчно количество кацалки е важно. Естественият материал е за предпочитане пред синтетичните. Кацалките трябва да бъдат на различни нива, осигурявайки физическа активност на птичките, като е важно да бъдат с различен диаметър.

Клетките трябва да бъдат щателно почиствани и дезинфекцирани с безопасни дезинфектанти веднъж седмично (например с гореща вода). Всяко оборудване трябва да стимулира така нареченото “foraging” поведение (търсенето на храна в дивото). Това може да бъде донякъде постигнато, чрез поставяне на много хранилки в клетката на различни нива или играчки, осигуряващи логическа каскада, преди домашният любимец да достигне до лакомство или храна.

Светлина и отопление:

Необходимо е да бъде осигурена ултравиолетова светлина поне 8-12 часа дневно (на пазара са налични готови китове за осветление на клетки, както и лесни за монтиране лампи). УВ светлината спомага за правилния калциев метаболизъм, регулацията на репродуктивните хормони и правилното функциониране на имунната система на птичките. Поставянето на клетката до прозорец не е добра опция, тъй като стъклата притежават филтри за УВ лъчи.

Диета:

Диета, базирана на семена, е небалансирана, тъй като води до дефицити на жизненоважни нутриенти и до здравословни проблеми, свързани с техния недостиг. Също така води до наднормено тегло, предразполага към развитието на гъбични инфекции и може да бъде причина за възникването на органна недостатъчност в по-напреднала възраст.

До 50% от диетата трябва да бъде от висококачествени пелети. Останалите 50% може да се състоят от семена, плодове, зеленчуци, кълнове, горски плодове и др.

Храните, които НЕ трябва да бъдат предлагани са: авокадо, шоколад, лук, семена от ябълка, кафе, алкохол. Човешката храна (чипс, хляб и други) трябва да се избягва изцяло.

Често (особено през периоди на линеене, хроничен стрес, среща с нов домашен любимец и др.) се налага използването на хранителни и мултивитаминни добавки. Прясна вода трябва да бъде предлагана ежедневно. Препоръчва се използването на изворна вода.

Полезна информация и съвети:

Препоръчва се осигуряване на радио или друг източник на звук с цел стимулация на птици, отглеждани сами, когато биват оставяни без компания вкъщи. Ако биват обучавани от малки, вълнистите папагали лесно се тренират да стоят върху пръст или ръка и да се прибират в клетката при команда. Тъй като птиците са изключително социални животни, идеалният начин за отглеждане би било с друга птица от същия вид.

Времето извън клетката е много важно. Никоя птица не бива да бъде отглеждана изключително в клетка. Необходимо е да се осигури място за летене в безопасна стая, като абсолютният минимум е 3 часа на ден. Осигуряването на вода за къпане е добра опция, особено в топлите летни месеци.

Респираторни дразнители трябва да бъдат ограничени максимално. Дори пребивавайки в една и съща стая с подобен агент, това може да доведе до сериозен дихателен дистрес и дори смърт. Примери за такива дразнители са цигарен дим, тефлон от незалепващи кухненски уреди и посуда, ароматизатори, лепила, бои, всякакви аерозолни спрейове, парфюми, спрейове за коса.

Хипокалцемията (ниски нива на калций в кръвта), респираторни заболявания и самооскубване на перата са чести здравословни проблеми при този вид птици;

Признаци на заболяване:

Папагалите често прикриват признаци на болест до момент, в който се влошават много. Това е и една от причините домашните птици често да се нуждаят от спешна лекарска намеса. Признази на заболяване може да са промяна в дишането, промяна в гласа, настръхване на перата – „накокошинване“, поведение, свързано със самооскубване или повреждане на перата, промяна във фекалиите или уратите (бялата фракция от фекалната маса), летаргия или намален апетит.

Ако наблюдавате някой от гореизброените клинични симптоми, трябва незабавно да се обърнете към ветеринарен лекар.

👉Любопитен си за още факти за птиците? Продължи с нашата следваща статия и открий още невероятни тайни!

🧐 Чести грешки и грешни разбирания, свързани с отглеждането на вълнистите папагали 🦜

05.12.2024

Папагалоподобни