Exotic Help

Поведенчески проблеми при папагалите

Папагал

Чудите се какво може да направите, за да промените държанието, което смятате за неприемливо?

Как да подобрим поведението им и да ги приобщим?

Чудите се какво може да направите, за да промените държанието, което смятате за неприемливо?

🐦🏠 Започваме с въпроса как можем да подобрим поведението на нашите пернати приятели и да ги приобщим? Все още сте в съмнение какво може да направите, за да промените поведението им, което смятате за неприемливо? Надяваме се да ви помогнем да подобрите връзката си с вашия пернат любимец.

🏡 На първо място трябва да сме наясно с факта, че птиците, и по-специално папагалоподобните, не са деца с пера, нито класическите домашни любимци (бозайници), като кучето и котката. Те са уникални с тяхната същност и заслужават по-различно отношение, за да се чувстват комфортно с нас у дома.

💡 Психичните разтройства при птиците са често срещан проблем. Вероятно вече сте опитвали доста методи и сте пробвали редица съвети за справяне с неприемливото поведение на птиците, като например, корпорални наказания, повишаване на тон, покриване на клетката им, пръскане с вода и дори медикаментозно лечение.

🚫 Проблемът на този подход е, че това е отрицателно поощрение, което може да смекчи лошото държание на папагалите (агресия, хапане, крещене, самооскубване, териториалност и други) до толкова, колкото те да избягват ситуации, водещи до отрицателни за тях последствия.

✨ Най-добрите резултати обикновено се постигат, когато птичката иска да се държи така, както и нейният стопанин желае. Това е постижимо, чрез така нареченото положително поощрение, тоест "последствието" от дадена, желана от стопанина, постъпка е положително за самата птичка (лакомство).

💬 По този начин реално се повишава шансът животното да повтори това поведение, очаквайки поощрение за него. Този метод обикновено зависи от няколко фактора, като:

• връзката на стопанин-птица, базирана на доверие и позитивна комуникация

• увереността на птичката при дресирането й

• предишен опит с тренировки на папагала

• приемът на лакомоството от самата птичка.

👍 Обикновено успешното лечение на психичните разтройства при птиците започва с промяна в държанието на техните стопани. На практика това е модификация на поведението и се постига с няколко базисни стъпки:

• тренировки с комади

• добра социализация

• избягване на нежеланото държание и заменянето му с желано такова

🐦🏠 Папагалите са ятни птици и в дивото по-възрастните индивиди възпитават и обучават младите. В плен ролята на ментор и учител играе стопанинът. Тук идва и мястото на тренировките, като най-простият пример е качването и слизането от пръст и стоенето на кацалка. Това са основни команди, които трябва да бъдат заучени с поощрение (наградка).

🦅 Особено важно е стоенето на кацалка извън клетката, тъй като свободно летящите вкъщи птици са в завишен риск от травматизъм или домашни интоксикации. Доказано е и че в такива случаи птичките могат по-лесно да проявяват агресия и нетърпимост към останалите членове на семейството, освен стопанинът, към който е привързана. Такива кацалки могат да бъдат закупени или домашно направени и поставени в стаята. След поставянето на папагалчето върху тях то трябва да бъде наградено. Ако слезе или излети, в този случай е по-добре птичката просто да бъде поставена отново върху кацалката без лакомство. В случай, че тя се задържи известно време там, може да бъде наградена.

🏡 Добрата социализация също е много важна. Когато целим да променим взаимоотношението на птичката с нас или другите членове от семейството е добре да ограничим прекият контакт с нея, като галене, чесане по главата и т.н. Хората, към които се проявява неприемливо поведение е добре да започнат да поощряват птичката, докато тя е в клетката, като просто поставят наградка в купата с храна например. След известно време тя ще започне да очаква лакомство от тях. В този момент те могат да опитат да дадат храната от ръка и след това да я предложат след кацане на пръст. Това е добър метод за модифициране на взаимоотношенията вкъщи.

Въпреки това другите членове от семейството не могат да очакват от папагалчето да има същото държание с тях, както с титуряра вкъщи.

🚫 Важна стъпка е избягването на нежеланото държание. Добре е да имаме предвид връзката причина-поведение-последствия (позитивни и негативни). Прост пример за това е крещящата сутрин птичка, която е свикнала да получи храна в момента, в който се събуди. Получаването на сутрешната дажба е пример за поощряване на нежеланото поведение. Просто решение е поставяне на храна в купата на папагала късно вечер преди лягане. По този начин храната ще е налична рано сутрин, когато крещенето би било на лице.

🎉 Замяна на патологичното държание. Да това е възможно! Обикновено един от проблемите вкъщи е самоповреждане на перата, оскубване и дори автомутилация. Доста често причината за това е, че пернатият ни любимец в плен прекарва доста по-малко време в търсене на храна и социализация (около 10-20%) и го замества с грууминг (около 80%). В дивото обикновено съотношението е наобратно. За да избегнем това можем да изобретим играчки, които стимулират така нареченото "foraging" поведение. Пример за това са кацалки с направени в тях отвори, в които можем да скрием храна и лакомства, или обвиване на любима храна в хартиени топки (не е задължително във всяка да има наградки).

🦜Помнете, че всяка птица е уникална и може да изисква индивидуален подход. Бъдете търпеливи и последователни в своите усилия, и ще видите как се развива връзката между вас и вашето пернато приятелче, превръщайки се в истинско партньорство, изпълнено с разбирателство и любов.

👉Любопитен си за още факти за папагалите? Продължи с нашата следваща статия и открий още невероятни тайни!

🚨 Скритата опасност за папагалите 🚨

01.08.2024

Папагалоподобни