Отглеждане на Брадата Агама
Брадата Агама (Pogona vitticeps)/ Bearded dragon
Обща информация
Тези влечуги произхождат от Австралия, като обитават полусухи и сухи терени, пустинни и гористи местности, затревени и каменисти райони, както и пясъчни пустини. Голяма част от деня прекарват в препичане на слънце, а при много високи температури се заравят в почвата. Младите гущерчета прекарват повече време върху дърветата, като са активни през деня и вечерта. Това са животни, които лесно се държат в ръка и имат способността да си сменят цвета в зависимост от температурата и настроението им. Пример за това е, че при заемане на защитна позиция брадата им става смолисто-черна, при висока телесна температура стават по-светли, при стрес окраската по коремчето приема ивичест вид. Не изискват голямо внимание за разлика от други видове и при добри условия на отглеждане живеят до 10-15 години.
Брадатите агами са добър избор за пръв домашен любимец от Клас Влечуги. Зрелите мъжки са силно териториални. Препоръчва се да живеят поединично.
Брумация
Брумацията е естествен процес, който в дивото се провокира от неблагоприятни условия на околната среда (спад в температурата и недостатъчна наличност на храна). Тя представлява фаза на намалена активност, с цел поддържане на хомеостазата. Наподобява хибернацията, но реално агамите на заспиват, а просто стават по-мудни и неактивни. По време на брумацията метаболитните процеси се забавят. Можете да я наблюдавате, когато не се правят промени в температурата на вивариума и продължителността на светлинния ден през зимните месеци (околната температура през зимата може да спадне). Това е и причината поради, която често се установява период на брумация при домашно отглежданите брадати агами, през който те са по-слабо подвижни и не реагират на дразнения, както нормално биха го направили. Стопаните често приемат това поведение за признак на заболяване.
Отглеждане
Минималните размери за вивариум са 1,2м/60см/60см. Дървените вивариуми с една стъклена стена са по-подходящи, тъй като задържат по-лесно топлината. Необходимо е да осигурите добра вентилация, а влажността трябва да бъде възможно най-ниска (<40%).
Особености на субстрата
Трябва да се избягват кори, дървен чипс, калциев пясък и пресовани пелети. Това е така, защото разпрашаващ се субстрат в комбинация с ниска хигиена могат да причинят задръстване на храносмилателния тракт и запек. Въпреки това, те обичат да копаят, като това е особено важно за снасящите женски. Може да се предложат съдове с пясък/почва, с цел да се позволи подобно поведение. Останалата част от вивариума може да бъде покрита от килимче за влечуги, камъни и каменни плочи.
Трябва да бъде предоставена възможност за катерене на различни нива във вивариума. Това може да се постигне, чрез покриването на рафтче от вивариума с изкуствена трева или килимче за влечуги, както и дънери и коркови кори. Трябва да се внимава с използването на изкуствените растения, тъй като агамите може да опитат да ги консумират.
Осветление и отопление
Лъчистото отопление е изключително важно (затоплящите постелки и електрическите камъни не са подходящи за този вид). 100 вата спот лампа е идеалният вариант (трябва да се използва с димируем термостат). Температурата в мястото за напичане трябва да достига до 35-42 градуса по Целзий, а в студената част на вивариума трябва да бъде 24-26 градуса. Вечерната температура не трябва да бъде под 20 градуса. Ако температурата пада прекалено много през ноща, може да се използва керамичен отоплител, продуциращ единствено топлина и да бъде регулиран с термостат. Най-добре е да се използват дигитални термометри, с цел максимално точно контролиране на средата.
Ултравиолетовата светлина е от изключително значение. Подходящи са лампите с 12% UV светлина, като разстоянието от вивариума зависи от препоръките на производителя. Дължината на лампата трябва да покрива маскимално дължината на вивариума. Препоръчва се лампите да се сменят на всеки 6-9 месеца.
Диета
Брадатите агами са всеядни животни ( хранят се с растения и насекоми). Новоизлюпените се хранят главно с насекоми, тъй като се нуждаят от по-голямо количество протеини за растежа си ( 25% зелени растения и 75% инсекти). Възрастните консумират главно растения ( 75% растителна храна и 25% насекоми).
Подходящи насекоми са следните ( добре е преди да се предложат, инсектите да бъдат нахранени): щурци, брашнени червеи, супербрашнени червеи (Zophobas morio), восъчни червеи, земни червеи, маслени червеи и скакалци.
От растителната диета зелените листа на растенията са най-подходящи: зеле, маруля (но не айсберг), листа от глухарче, рукола, листа от ряпа, детелина, цикория. Плодове, като ябълка, манго, папая, банани, киви и други също могат да бъдат предлагани, но не трябва да преобладават в диетата.
Трябва да бъдат предлагани различни живи насекоми, като идеалният вариант е те да бъдат нахранени преди това. Ако агамата откаже да яде част от количеството насекоми, те трябва да бъдат премахнати. С цел по-лесно предлагане на прахообразни хранителни добавки, храната може да бъде напръскана с чиста вода от пулвелизатор, за да може те да полепнат по насекомите/зеленчуците.
Водата за пиене/ къпане може да се предлага в малък съд с вода в по-хладния участък от вивариума. Някои брадати агами биха пили вода, чрез накапване на вода в областта на устата и лицето. Отделни индивиди пият вода, когато се къпят, но за други къпането може да е много стресиращо.
Признаци на заболяване
Летаргия и слабост, подуване на ставите, необичайни извивки в крайниците и опашката, липса на интерес към храната, дишане с отворена уста, изтечения от носа, намален апетит, размекнати изпражнения, образувания по тялото (тумори), спонтанни фрактури на костите.
При съмнение за някой от гореизброените симптоми трябва незабавно да се свържете с екзотичен ветеринарен лекар.
👉Любопитен си за още факти за брадатите агами? Продължи с нашата следваща статия и открий още невероятни тайни!
25.11.2024
Брадата агама