Отглеждане на жълтокоремчести, червенобузи и блатни водни костенурки
Жълтокоремчести, червенобузи и блатни водни костенурки (Trachemys scripta scripta, Trachemys scripta elegans, Pseudemys spp.)
Обща информация
Много често срещани видове, отглеждани у дома. При идеални условия могат да живеят до над 40 години. Повечето индивиди, живеещи в плен, са хибриди.
Мъжките растат до 17-22 сантиметра, a женските до около 26-40 сантиметра, но се срещат и по-големи. Съзряват на около 3 до 5-годишна възраст. Те притежават полов диморфизъм, като мъжките имат дълги нокти и по-дебели и по-къси опашки от женските. Могат да живеят и с други (дори от различен вид), когато имат достатъчно голямо пространство.
В някои държави са класифицирани, като инвазивен вид и е забранено да бъдат развъждани и продавани.
Женските не се нуждаят от мъжки, за да снасят и поради тази причина е добре да бъде осигурена зона за снасяне.
Отглеждане
Могат да се отглеждат в аквариум или в езеро (вътрешно или външно). Тези костенурки могат да толерират по-тежки условия на околната среда (например незатоплени водоеми), но трябва да се има предвид, че оцеляването НЕ е оптимален начин на живот!
Минималният размер на аквариума/водоема е 15-20 литра за всеки 2.5 сантиметра от дължината на черупката, а препоръчителният обем на водата е 40л. на 2.5см. Те са изключителни плувци и като такива са им необходими дълбоки води и пространство за плуване.
Добре е температурата на водата да не пада под 20 градуса по Целзий. Ако това се случва, трябва да се осигури обезопасен нагревател. Филтрирането на водата също е от изключително значение. Необходимо е да се осигури добър филтър за водата, но не и прекалено мощен, за да не създава константно и силно течение в аквариума.
Добър субстрат за аквариума са големи камъчета или пясък, като това зависи от възможностите за почистване. Не е добре да се използва чакъл, тъй като могат да го поглъщат. Необходимо е да се осигури суха зона, където костенурките имат възможността да изсъхнат на 100%. Добре е в тази зона да бъде поставена отоплителна лампа, улесняваща изсъхването.
Добра идея е да бъдат предложени различни скривалища, орнаменти, украшения и растения (ядливи например), подобряващи условията на живот.
Осветление и отопление
Температурата на водата за новоизлюпени костенурки трябва да бъде около 25-27 градуса по Целзий. За подрастващи може да се осигури среда около 22-24 градуса, а възрастните толерират добре вода с температура около 20 градуса.
Зоната за напичане с отоплителна лампа трябва да позволява на костенурките да изсъхнат на 100%. Тя трябва да бъде с температура около 30 до 35 градуса по Целзий.
Нагревателят за водата трябва да бъде контролиран с термостат, а отоплителната лампа може да се контролира с димируем термостат.
Необходимо е да се предостави допълнително UV осветление. UVB лъчите осигуряват правилен растеж и развитие на костите и черупката, стимулират естествения имунитет и регулират нормалната хормонална активност. Тя е важна и за зрението на повечето индивиди (минимум 10%). Разстоянието на ултравиолетовите лампи от самите аквариуми обикновено е оказано от производителя. Добре е УВ светлината да бъде осигурена за поне 8-12 часа на ден.
Диета
Новоизлюпените костенурки (до около 6-месечна възраст) трябва да се хранят с до 75% протеини (храна с животински произход) и 25% растителна диета. До около 1-годишна възраст съотношението протеините и растенията трябва да бъде 50:50. По-възрастните индивиди могат да бъдат хранени с до 75% растителна диета и значително по-малко протеини.
Висококачествени пелети могат да се бъдат предлагани, но не е добре да съставят 100% от диетата. В големи количества могат да се дават: водна леща, листа от глухарчета, водни растения, листа от ряпа и маруля. Храни като моркови, манго, папая, тиква, зеле, тиквички и сладък картоф не е добре да се изхранват в големи количества.
Високопротеинни храни, като рибки, скариди, месо, гранулирани диети не трябва да се предлагат ежедневно на възрастни костенурки.
Могат да бъдат предлагани и хранителни добавки, както и кост от сепия.
Общи съвети за отглеждане
По-добре е да бъдат наблюдавани отблизо, отколкото да се държат в ръце. Не трябва да бъдат пускани свободно на пода у дома. Ако се налага да бъдат хващани в ръце, добре е човекът, който манипулира с тях, да спазва стриктна хигиена, тъй като бактериите от вида Salmonella spp. са нормални обитатели на техният гастроинтестинален тракт.
Добре е при женските да се предложи зона, позволяваща копаене и снасяне.
Редовната смяна на водата е от съществено значение.
Признаци на заболяване
Някои важни и лесно видими признаци на заболяване са следните: намален апетит, неусвоена храна във фекалиите, по-дълъг или по-кратък престой под отоплителната лампа, пирамидално оформяне на черупката, изтечения от носа и патологични шумове при дишане, плуване в необичайна поза (може да бъде признак на пневмония), учестено дишане, подути очи и/или уши, обезцветени зони по кожата.
👉Любопитен си за още факти за влечугите? Продължи с нашата следваща статия и открий още невероятни тайни!!
06.01.2025
Водна костенурка